Dadı Dirseği Redüksiyonu

ACİL SERVİSTE KOLUNU KULLANMAYAN ÇOCUK(Dadı Dirseği Redüksiyonu)

Dadı Dirseği Nedir?

Radius başı subluksasyonu (Dadı Dirseği ya da Dadı Çıkığı) acil servise kolunu kullanmadığını söyleyen bir çocuk geldiğinde aklınızın bir köşesinde bulunması gereken bir tanıdır. Bu durumu tespit edip tedavisini yaptığınızda büyücü gibi hissettirebilirsiniz.Muayene ederken hızlıca redüksiyonunu yapabildiğimiz bir subluksasyondur. Bu klinik durum ile ilgili bazı önemli noktalardan bahsedelim;

1)En sık 2-3 yaş arası görülür.(7 ay-6 yaş arası görülebiliyor.)

2)Ağrılı kol hareketleri görülür.

3)Hasta dadı dirseği oluşan kolu genelde kullanmaktan havaya kaldırmaktan çekinir.

Dadı Dirseği Sebepleri Nelerdir?

Nasıl oluşur, neden dadı dirseği deniyor? Çocukların bakıcıları gezdirirken çocuğu elinden tutup havaya kaldırdığında veya hızlı çekmesi ile oluşan bir durum; yabancı ismi pulled elbow basitçe çekilmiş dirsek gibi çevirebiliriz. Bu bir subluksasyondur ve redükte edilmesi gerekir.

Dadı Dirseği Redüksiyonu

Acil serviste tedavisi yapılabilen ortopedi konsültasyonu gerektirmeyen grafi çekilmesini gerektirmeyen bir durumdur. Hasta geldi 2 yaş erkek size dedi annesi ‘Hocam yarım saattir sağ kolunu kullanmıyor ağlıyor gezmeye çıkmıştık sonra böyle oldu’ , hemen soruyoruz düşme öyküsü travma öyküsü var mı ? Travma veya düşme olmadığı cevabı aldık diyelim grafi ÇEKMEDEN önce dadı dirseği olabileceğini aklımıza getirerek redüksiyon hamleleri yapıyoruz genelde krepitasyon alınır. Sonrasında 5 dakika beklemesini kolunu havaya kaldırdığını görüldüğünde eve gidebileceğini söylüyoruz , iyileşme görüldüğünde hasta yakınlarını bir daha aynı durumun yaşanmaması için bilgilendiriyoruz .

REDÜKSİYON YÖNTEMLERİ 

1)Supinasyon-fleksiyon

2)Hiperpronasyon(daha rahat, daha ağrısız olduğu çalışmalarda söyleniyor.)

Her iki redüksiyon yönteminde de muayene eder gibi başlayıp hızlıca redüksiyon yapabilirsiniz. 

Kolunu kullanmayan çocukta redüksiyon hamleleri yaptınız ancak düzelme olmadı! Travma öyküsünü tekrar sorgulayın 2 yönlü mukayeseli(karşılaştırmalı) direkt grafileri isteyin alt ve üst eklemi alacak şekilde. Grafi bakısında şüpheli hat gözükmüyorsa patoloji yoksa omuz kol askısı önerip ortopedi polikliniğine (konuşup randevusunu ayarlayıp) yönlendirebilirsiniz. Tomografi çekmemeye çalışın elbette endike durumlarda kullanın ancak çocuklar için radyasyon oranının yüksek olduğunu unutmayın.

Caner İŞKORUR

Cizre Devlet Hastanesi Acil Tıp Uzmanı olarak çalışmakta;
-2018 Akdeniz Acil Tıp Mezunu
-2013 Akdeniz Tıp Fakültesi Mezunu
Beşiktaşlı.Özüm'ün Eşi.Eğitim ve eğitilme gönüllüsü.
Caner İŞKORUR

Latest posts by Caner İŞKORUR (see all)

    Sidebar