Kuduz Profilaksisi

Kuduz Profilaksisi

         Hepinize merhaba , acil serviste kuduz profilaksisi çok önemli olmasına rağmen olması gerekenden daha az bilinen ve çekinilen bir konudur. Direkt konuya girmekte fayda var. Sağ ön kolda köpek ısırığı olan 18 yaşında bir hastamız acil servise gelmiş olsun.İlk yapacağımız iş yara yerini yeterli ışık ile  muayene etmek ; yabancı cisim açısından incelemek, distal duyu ve motor defisit var mı diye kas gücüne bakmak olmalıdır.Kanama kontrolü sağlanmalıdır.Yara yeri bol sabun ve su ile yıkanmalıdır.Tetanoz profilaksisi sorgulanmalıdır gerekli ise tetanoz aşısı uygulanmalıdır.Kuduz profilaksisi ile ilgili 2 şekilde immünizasyon yapıyoruz;

1)Pasif İmmünizasyon(IG)

2)Aktif İmmünizasyon(Aşı)

Kuduz aşısını 0.-3.-7.-14. veya 28. günde olmak üzere 4 doz şeklinde planlıyoruz.Kesinlikle çalıştığımız hastanede aşı takip formları bulundurmalıyız.Ne zaman İmmunglobulin yapıyoruz’un cevabı alt tarafta ki tablomuzda gösterilmiştir.Hangi hayvan ısırıklarında profilaksi gerektiği konusunda dikkatli olmalıyız;köpek,kedi gibi hayvanlar aklımızda olabilir ancak keçi,at,koyun,at,domuz,sığır,eşek,yarasa ısırıklarında profilaksi gerekir. İmmunglobulinler 2 çeşit olarak hastanelerimzde bulunmaktadır; İNSAN(20u/kg) kaynaklı IG ve AT kaynaklı IG(40u/kg).Hastanemizde hangisinin bulunduğunu bilmeliyiz bilmiyorsak ilk işimiz bunu öğrenmek olmalıdır.Sonrasında kilo başına doz hesabı yapmalıyız.18 yaşında ki köpek ısıran hastamız 60 kg olsun; hastanemizde at kaynaklı IG  var ise toplamda 2400 u IG uygulamalıyız. Bu dozun yarısı 1200 u yara yeri içine ve etrafına uygulanacak diğer yarısı 1200 u IM olarak uygulanacak.

Order olarak ;

*Kuduz aşısı IM  uygulanacak ,

*2400 u IG yarısı yara yeri ve etrafına yarısı IM uygulanacak

şeklinde yazmalıyız.

Enfeksiyon poliklinik kontrol önerisini kesinlikle yapmalıyız ve dosyamıza notunu geçirmeliyiz  hatta yarası büyük olan baş ve yüzde kesi diş izi yarası olan hastalarda enfeksiyon konsültasyonu istememiz gerekebilir.

Kuduz profilaksisi ile ilgili önemli başka noktalar şunlardır ;

SÜTUR ATMIYORUZ!!!!Çok büyük bir kesi ise veya yüzde büyük bir kesiye yaklaştırma süturu atılacak olsa bile IG uyguladıktan 1 saat sonra atılması gerekir.

*Aşı ile IG aynı enjektör ile uygulanmaz ve aynı bölgeden uygulanmaz!!!

*Aşı deltoid bölgeden uygulanır, küçük çocuklarda femoral alan kullanılabilir.

SOL TARAFTA BULUNAN VİDEOYU İZLEYEREK KONUYU PEKİŞTİRİP KISA BİR SÜRE AYIRARAK KANALIMDAN DİĞER EĞİTİM VİDEOLARINA ULAŞABİLİRSİNİZ.

Başka bir yazıda görüşmek dileği ile …

Köpek veya kedi ısırığını asla küçümsemeyin.

 

Referanslar:

1)Sağlık Bakanlığı Kuduz Saha Rehberi

2)Tintinalli 8.th edition

3)Kuduz Profilaksi Eğitim Videosu

Caner İŞKORUR

Cizre Devlet Hastanesi Acil Tıp Uzmanı olarak çalışmakta;
-2018 Akdeniz Acil Tıp Mezunu
-2013 Akdeniz Tıp Fakültesi Mezunu
Beşiktaşlı.Özüm'ün Eşi.Eğitim ve eğitilme gönüllüsü.
Caner İŞKORUR

Latest posts by Caner İŞKORUR (see all)

    Sidebar